Z jakiego materiału wybrać poręcze do schodów?

Poręcz to bardzo ważny element schodów – podkreśla walory estetyczne konstrukcji oraz wpływa na bezpieczeństwo. W nowoczesnych aranżacjach dominują schody drewniane, które warto wykończyć poręczą z tego samego materiału. Nieco lekkości może nadać balustrada ze szkła z drewnianymi lub metalowymi elementami. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać.

Poręcze drewniane uznawane są za najbardziej uniwersalne, ponieważ pasują praktycznie do każdej aranżacji. Drewno we wnętrzach należy jednak stosować z umiarem – nie zaleca się używania więcej niż trzech różnych gatunków. Poręcz najlepiej dopasować do stopnic lub do podłóg. Na estetykę poręczy wpływa rodzaj drewna, jego usłojenie i kolor, który można zmienić poprzez zastosowanie preparatów barwiących.

Czym się kierować przy wyborze poręczy?

Poręcz na schody powinna być przede wszystkim wygodna i przyjemna w użytkowaniu. Drewno w odróżnieniu od metalu jest zawsze ciepłe i przyjemne w dotyku, co zapewnia nieporównywalny komfort korzystania ze schodów. Poręcz musi być solidnie zamocowana – w końcu jej podstawowym zadaniem jest ochrona przed wypadnięciem. Poręcz montuje się do balustrady lub ściany tak, aby się nie kołysała ani nie drgała. Przy montażu schodów drewnianych w Warszawie stosujemy systemy montażowe odpowiednie do kształtu konstrukcji i rodzaju zastosowanych materiałów.

Przy wyborze poręczy warto zwrócić uwagę na jej szerokość i średnicę – parametry balustrady należy dobrać w taki sposób, aby była ona wygodna w użytkowaniu dla wszystkich domowników. Nie bez znaczenia jest także kształt poręczy, przy czym możliwy jest przekrój okrągły i kwadratowy. Warto wziąć również pod uwagę wysokość balustrady, a za najbardziej komfortowy uznawany jest montaż poręczy na wysokości 90 cm.

5/5 - 1 głosów

Spis treści

Zobacz też