Dlaczego warto postawić na schody drewniane?

Schody drewniane to synonim luksusu i elegancji. Niezaprzeczalną zaletą schodów z drewna jest niepowtarzalny wygląd i urok – wprowadzają do wnętrza wyjątkowy, przytulny klimat. Drewno jest ciepłe w dotyku, a więc można po nim stąpać boso, a odpowiednio pielęgnowane i konserwowane osiąga wysoką wytrzymałość na uszkodzenia i ścieranie. Drewno jest materiałem łatwym w obróbce, dzięki czemu stopnice mogą mieć różne kształty i wymiary. Co więcej, można wybierać spośród wielu różnych kolorów wykończenia powierzchni – drewno można także zmatowić lub nadać mu połysku oraz celowo postarzyć.

Rodzaje konstrukcji na schody z drewna

Konstrukcja schodów powinna być dopasowana do aranżacji przestrzeni oraz ilości miejsca, jaką dysponujemy. Schody, w których podstawę stanowią dwie belki lub wsporniki w formie słupów to schody policzkowe. Natomiast konstrukcje podtrzymywane przez belki nośne w środkowej części to schody wspornikowe, nazywane także siodłowymi. Z kolei schody, których szkielet opiera się na pionowym słupie łączącym stopnice ze sobą to schody kręte. Wykonujemy także schody drewniane w Warszawie na planie łuku ze stopnicami w kształcie trapezów – są to popularne schody wachlarzowe, które doskonale będą się prezentować w centralnym punkcie obszernego holu lub salonu.

Estetyka i trwałość schodów

Schody zazwyczaj znajdują się w widocznym miejscu i bardzo często stanowią pierwszy element, który widzą goście wchodzący do domu. Warto zatem zadbać o to, aby schody dobrze się prezentowały. Estetyka wykonania jest szczególnie ważna, jeśli schody stanowią część salonu. Muszą bowiem harmonizować się z całą aranżacją, a także z materiałem wykończenia podłogi. Nie bez znaczenia pozostaje kształt oraz rodzaj surowca, z jakiego wykonane są stopnice i cała konstrukcja. Odpowiednio dobrany gatunek drewna to gwarancja trwałości, dobrych walorów użytkowych i unikalnej estetyki.